Our range of products include hdpe bottle 1000 ml and flip cap bottle.







₹ 15 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 1000 mL |
| Neck Size | 28mm |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Cap Type | Screw Cap |
| Features | Recyclable |
1000ml herbal juice bottle High Density Poly Ethylene (HDPE) is a thermoplastic polymer made from petroleum, it is currently one of the most versatile plastic materials used in a wide variety of applications, including plastic bottles and supplements jars, milk jugs, shampoo bottles, bleach bottles, cutting boards, and piping.




₹ 8 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 10 ml |
| Material | PET |
| Color | Transparent |
| Shape | Round |
| Neck Size | 19 mm |
| Features | Leak Proof |
| Country of Origin | Made in India |
Shivdeep Yadav (Proprietor)
Jai Bhagwati Polymers Co.
P.No. Hi-2203, Ramchandrapura Industrial Area, Jaipur - 302022, Rajasthan, India
