Pioneers in the industry, we offer 20gm to 500gm hige bottle, hing packing bottle, 100gm powder bottle, hing packing container, 200 gm hdpe jar and 50gm hdpe jar from India.




₹ 5 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | HDPE |
| Shape | Cylindrical |
| Cap Type | Screw Cap |
| Color | White |
| Neck Diameter | 32 mm |
| Pattern | Printed |
| Material Grade | Food Grade |
| Features | Recyclable |
| Usage and Application | Food and Beverages |


₹ 3 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2000 Piece |
| Packaging Size | 100 g |
| Packaging Type | Container |
| Material | HDPE |
| Capacity | 10 to 200gm |
| Type | HING BOTTLE |
| Shape | Cylindrical |
| Item Name | Kadhai |
| Color | White |
| Cap Type | Screw Cap |
| Size | All set 10gm to 200gm |



₹ 5 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Type | Hdpe |
| Color | White |
| Weight | 30gm |
| Brand | jai bhagwati polymers co. |
| Cap Type | Screw Cap |
| Usage and Applications | Automotive and Garage Storage, Pharmaceuticals, Lab and Scientific Applications, Industrial Chemicals, Health and Wellness Products, Food Storage, Personal Care Products, Beverage Packaging |
| Shape | Round |
| Features | Recyclable |



₹ 5 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Color | Black |
| Plastic Type | HDPE |
| Type | Jar |
| Shape | Round |
| Neck Diameter | 45 mm |
| Cap Type | Screw Cap |
| Features | Recyclable |
| Usage and Application | Food Packaging |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 6 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 250 ml |
| Color | White |
| Cap Color | multicolour |
| Weight | 35gm |
| Shape | Round |
| Pattern | Plain |
| Lid Type | Screw On Lid |
| Usage and Applications | Personal Care Products, Health and Wellness Products, Pharmaceuticals, Food Storage, Beverage Packaging |
| Features | Recyclable |
| Is It Customized | Non Customized |



₹ 4 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Capacity | 100 ml |
| Color | White |
| Cap Color | multicolour |
| Shape | Round |
| Weight | 16gm |
| Lid Type | Screw On Lid |
| Usage and Applications | Health and Wellness Products, Beverage Packaging, Food Storage, Industrial Chemicals, Pharmaceuticals, Personal Care Products |
| Features | Recyclable |
| Is It Customized | Non Customized |
| Microwave Safe | Yes |
Shivdeep Yadav (Proprietor)
Jai Bhagwati Polymers Co.
P.No. Hi-2203, Ramchandrapura Industrial Area, Jaipur - 302022, Rajasthan, India




